V rohu Pernštejnského náměstí u domu popisném číslo 110 se nachází odnepaměti "obrovský šutr". Především mladší obyvatele Hranic a návštěvníci našeho města, netuší, že tento kámen má svoji historii, přesněji svoji temnou historii. Jedná se o takzvaný pranýřní kámen, který se původně nacházel uprostřed hranického náměstí (Masarykovo náměstí).
Ještě v době nedávné, bylo na sloupu nad kamenem umístěná cedule s popisem historii tohoto kamene. Cedulka se v minulosti ztratila a bohužel už nebyl nikdo, kdo by nechal udělat novou ceduli.


Pranýř byl ve středověku a raném novověku místem uprostřed náměstí, kde byli trestáni nepoctiví občané. Pranýř bylo místo hanby, ponížení a utrpení. Měl podobu dřevěného sloupu, klece, později kamenného sloupu, v našem případě kamene. Lidé k němu byli přivazováni řetězy a byli odevzdáni okolí, které je mohlo hanobit, např. pliváním, urážkami, posměchem a někdy i ranami. K této potupě byly většinou odsuzovány hádavé ženy a nepoctiví obchodníci a řemeslníci. Podobně se trestaly i drobnější krádeže. Také se zde mohlo mučit. Dále se také rozdávaly na pranýři výprasky rákoskou, proutěnou metlou či karabáčem. Ty byly také spíše pro ženy.
Díky za tento článek. Bydlím tu desítky let a neznal jsem tuto historii.
OdpovědětVymazatAB